Skoči do osrednje vsebine
Rezervacija

Rezerviraj počitnice

Aktualne informacije o ukrepih za blažitev vpliva in širitve koronavirusa na slovenski turizem

Vlada je sprejela Odlok o načinu izpolnjevanja PCT pogoja, ki velja od ponedeljka, 6. septembra. Po novem je pogoj PCT obvezen na več področjih.

I. Informacije o aktualnih objavah in ukrepih MGRT in Vlade RS za blažitev negativnega vpliva koronavirusa

Vlada Republike Slovenije je sprejela Odlok o načinu izpolnjevanja pogoja prebolevnosti, cepljenja in testiranja (PCT pogoj) za zajezitev širjenja okužb z virusom SARS-CoV-2, ki začasno določa pogoje prebolevnosti, cepljenosti ali testiranja, pogoje za ustreznost testa na virus SARS-CoV-2 z metodo verižne reakcije s polimerazo in hitrega antigenskega testa, uporabo testa HAG za samotestiranje na SARS-Cov-2, uporabo zaščitne maske na javnih krajih oziroma prostorih, obvezno razkuževanje rok, medosebno razdaljo in prezračevanje zaprtih prostorov.

Odlok je objavljen v Uradnem listu RS, veljati je začel v ponedeljek, 6. septembra 2021.

Po odloku je pogoj PCT obvezen na več področjih:

Pogoj PCT morajo izpolnjevati vse osebe, ki pri opravljanju dela prihajajo v neposreden stik z drugimi osebami ali so udeležene v okoljih, kjer obstaja neposredna nevarnost za izbruh okužbe in širjenje okužb. To velja za zaposlene v naslednjih dejavnostih:

  • v zdravstveni dejavnosti, dejavnosti vzgoje in izobraževanja, kulturnih dejavnostih,
  • v dejavnostih ponujanja in prodaje blaga in storitev,
  • v dejavnostih športnih programov, športnih tekmovanj ter športno rekreativnih dejavnostih v zaprtih prostorih,
  • v javni upravi,
  • v dejavnosti avtotaksi prevozov in prevozov oseb v zaprtih žičniških napravah,
  • policisti, občinski redarji in varnostno osebje,
  • osebe, ki delajo v zavodih za prestajanje kazni zapora, pri izvajalcih socialnovarstvenih storitev in programov, ki izvajajo nastanitev, prevzgojnih domovih, centrih za tujce, azilnih domovih, integracijskih hišah,
  • osebe, ki delajo kot osebni asistenti in osebe, ki delajo pri izvajalcih programov v podporo družini,
  • uradne osebe, ki opravljajo nadzor po področnih predpisih (npr. inšpektorji) oziroma tiste, ki izvajajo nadzor nad izvajanjem tega odloka in pooblaščene osebe, ki opravljajo izvršbo.

Preverjanje PCT pogoja organizirajo odgovorne osebe, ki izvajajo ali organizirajo opravljanje dela.

Uporaba mask in razkuževanje

Nošenje mask je obvezno:

  • pri gibanju in zadrževanju v vseh zaprtih javnih krajih oziroma prostorih*
  • pri gibanju in zadrževanju na odprtih javnih krajih oziroma prostorih, če ni mogoče zagotoviti najmanj 1,5 metra medosebne razdalje, in
  • v osebnih vozilih.

Uporaba mask pa ni potrebna za:

  • otroke do dopolnjenega 6. leta starosti,
  • učence v osnovni šoli do vključno 5. razreda, izključno ko so v matičnemu oddelku,
  • učence glasbene šole do vključno 2. razreda,
  • vzgojitelje predšolskih otrok in vzgojitelje predšolskih otrok – pomočnike pri opravljanju neposrednega dela z otroki,
  • višje in visokošolske učitelje, kadar predavajo za zaščitno pregrado iz stekla ali podobnega materiala,
  • govornike v zaprtih javnih krajih oziroma prostorih, če je zagotovljena medosebna razdalja vsaj 1,5 metra,
  • nastopajoče na javnih kulturnih prireditvah,
  • osebe, ki izvajajo športno vadbo, če je zagotovljena medosebna razdalja vsaj 1,5 metra,
  • osebe s posebnimi potrebami, ki jim je uporaba zaščitne maske iz objektivnih razlogov onemogočena,
  • učence, dijake in študente pri pouku športne vzgoje in pouku športa,
  • učence glasbene šole pri pouku pihal, trobil, petja, plesne pripravnice, sodobnega plesa in baleta ter dijake pri pouku plesa, petja in inštrumenta,
  • ob upoštevanju pogoja PCT za goste v igralnicah, igralnih salonih in pri posebnih igrah na srečo, v nastanitvenih obratih, v gostinskih obratih, ki nudijo glasbo za ples oziroma družabni program ter v prostorih v katerih se izvaja gostinska dejavnost priprave in strežbe jedi in pijač,
  • med prevozi z osebnimi vozili, če je v vozilu ena oseba ali več članov istega gospodinjstva,
  • na odprtih javnih krajih oziroma prostorih, kjer se upošteva pogoj PCT,
  • pri neposredni komunikaciji z gluhimi in naglušnimi osebami (če je mogoče zagotoviti razdaljo dveh metrov) ter pri tolmačih slovenskega znakovnega jezika.

Odlok, ki ureja obvezno nošenje mask

Na zemljevidu Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni je Slovenija obarvana rdeče.

 

Preberite tudi

Vlada je s spremembo Odloka o izjemah od karantene na domu po visoko tveganem stiku s povzročiteljem nalezljive bolezni COVID-19 določila trajanje roka od pozitivnega rezultata testa PCR do 180 dni ter da se oseb, ki so bile cepljene s cepivom proizvajalca AstraZeneca in cepivom Covishield proizvajalca Institute of India/AstraZeneca, in sicer po prejemu drugega odmerka, ne napoti oziroma se jim ne odredi karantena na domu, če je preteklo 21 dni od prejema drugega odmerka. Več na spletni strani Vlade RS.

II. Poročilo o stanju na italijanskem, nemškem in avstrijskem trgu

Italija

V Italiji so 9. septembra zabeležili 5.921 novih okužb s Covid-19, delež pozitivnih testov je 1,9 %. Glede na najnovejše vladno poročilo je v Italiji polno cepljenega oziroma imuniziranega 73,2 % prebivalstva, 81,2% prebivalstva starejšega od 12 let.

Sicilija je prešla v rumeno območje, to predvideva nošenje mask na odprtem in največ štiri ljudi za mizo v restavracijah. Na podlagi stopnje okužb pa se je v tedenski posodobitvi zemljevida Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (Ecdc) regija Lazio znašla v rdečem (več kot 4%) z Basilicato, Kalabrijo, Marche, Sardinijo, Sicilijo in Toskano, medtem ko se ja Campania vrnila v rumeno.

Poleg gostinskih dejavnosti v zaprtih prostorih se Green Pass uporablja tudi za javne predstave, športne prireditve in tekmovanja, muzeje in razstave, bazene, notranje telovadnice in velnes centre, festivale in sejme, konference in kongrese, terme, tematske in zabaviščne parke, igralne sobe, stavnice, bingo dvorane in igralnice, kulturne centre, družbene in rekreacijske centre.

Italijani so v letošnjem poletju v glavnem dopustovali v svoji državi, to izhaja iz raziskave agencije CNA Tourism and Commerce, ki jo vsako leto opravlja in objavlja ANSA. Med julijem in avgustom so Italijani, ki so se odločili preživeti počitnice v Italiji podrli vse rekorde: po raziskavi so skupaj dosegli 23 milijonov prihodov proti 17 milijonom iz leta 2020 in 18 iz leta 2019, leto pred pandemijo. Tak rezultat je bil na začetku sezone nepričakovan. Poleg njih je v Itlaiji dopustovalo še šest milijonov tujih turistov, veliko manj kot v poletjih pred pandemijo, vendar več kot je bilo pričakovano, predvsem zaradi uporabe Green Pass potrdila.

Vir: Predstavništvo STO v Italiji

Nemčija 

Število novih primerov okužb v Nemčiji, tako kot po vsej Evropi, narašča, vendar je še vedno na dokaj nizki ravni. Sedemdnevna incidenca je trenutno 84 (število novih okužb na 100.000 prebivalcev v sedmih dneh) po vsej državi, vendar prihaja do regionalnih nihanj. Še vedno je največ okužb v severnejših zveznih deželah, kjer so se počitnice že zaključile. Stopnja zasedenosti bolnišnic, ki velja za nov ključni kazalnik ostrenja razmer, je še vedno dokaj nizka.

Vlada ne želi uvesti obveznega cepljenja, vendar so za necepljene stroge omejitve kot je nujnost PCT (oz 3-G) v vseh zaprtih prostorih, gostinskih obratih, na dogodkih ipd. Po podatkih Inštituta Robert Koch je bilo do danes polno cepljenega skoraj 62% celotnega prebivalstva in 66% delno cepljenih.

Od 1. avgusta 2021 morajo vsi potniki, ki niso cepljeni ali niso okrevali, ko vstopijo v Nemčijo, predložiti negativen rezultat covid testa. Ni več rednih območij/držav tveganja, ampak samo razvrstitev območij z visokim tveganjem in območij/držav z visoko stopnjo mutacije virusa. Slovenija se trenutno ne nahaja na nobeni listi tveganj.

V turistični panogi vsi poročajo o izjemnih rezultatih v juliju in avgustu. Številke rezervacij potovalnih agencij za avgust 2021 v primerjavi z avgustom 2020 so izjemno pozitivne, organizatorji potovanj beležijo kar 84% rast. Še vedno pa realizacija rezervacij ni na nivoju avgusta leta 2019. Vsi organizatorji potovanj poročajo, da v večini primerov potujejo cepljeni državljani, večinoma tudi v bližnje destinacije.

Švica

Število okužb v Švici ostaja visoko, enote za intenzivno nego so zelo zasedene. Delež prebivalstva, ki še ni imunsko zaščiten je še vedno prevelik, da bi preprečil nov močan val okužbe – po podatkih je bilo 5. septembra z drugim odmerkom cepiva cepljenih 52,5 % prebivalcev Švice. Glede na slabe obete se je v zadnjih dnevih zanimanje za cepljenje ponovno nekoliko povečalo.

Na podlagi tega splošnega stališča je vlada sklenila, da se obveznost pridobitve Covid certifikata razširi na osebe, starejše od 16 let. Ta ukrep bo na stanje v bolnišnicah predvidoma vplival šele čez dva do tri tedne. Obveznost uporabe certifikata je omejena do 24. januarja 2022. Vlada lahko ukrep odpravi tudi prej, če se razmere v bolnišnicah umirijo.

Od ponedeljka, 13. septembra, bodo Covid certifikati obvezni za notranjost restavracij in barov. Na zunanjih terasah certifikat ni potreben, kot tudi ne v restavracijah na letaliških tranzitnih območjih. Dostop do kulturnih in prostočasnih ustanov, kot so muzeji, knjižnice, živalski vrtovi, fitnes centri, plezališča, pokriti bazeni, vodni parki, biljardne dvorane ali igralnice, bo prav tako omejen na osebe s certifikatom. Obveznost pridobitve certifikata velja tudi za prireditve v zaprtih prostorih (koncerti, gledališče, kino, športne prireditve, zasebne prireditve, kot so poroke v prostorih, ki so odprti za javnost).

Zaradi varstva temeljnih pravic so izvzete verske prireditve in prireditve za oblikovanje političnega mnenja do največ 50 oseb. Izključene so tudi skupine za samopomoč. Za dogodke na prostem veljajo predhodna pravila: za dogodke z več kot 1000 osebami velja obveznost pridobitve Covid certifikata,  organizatorji manjših dogodkov na prostem lahko pa sami odločijo, ali bo dostop omejen na osebe s certifikatom. Dostop do zaprtih športnih in kulturnih dejavnosti, kot so treningi ali glasbene in gledališke vaje, bo prav tako omejen na osebe s Covid certifikatom. Ta omejitev ne velja za usklajene skupine z največ 30 osebami, ki skupaj redno trenirajo ali vadijo v ločenih prostorih.

Za vstop v Švico še vedno velja pogoj PCT, če se država iz katere prihaja posameznik nahaja na listi rizičnega območja, morajo necepljeni tudi v karanteno. Vlada v teh dneh sprejema ostrejše pogoje za vstop z možnostjo testiranja za vse prestopnike meje.

Vir: Predstavništvo STO v Nemčiji

Avstrija 

V sredo, 8. septembra, je kancler Kurz z ministrom za zdravje predstavil t.i. tri stopenjski načrt, ki bo stopil v veljavo od 15. septembra naprej. Ta načrt predvideva, da se bo sprejemanje ukrepov ravnalo oziroma spreminjalo glede na zasedenost postelj na intenzivnih oddelkih.

Tri stopenjski načrt ukrepov

Prva stopnja: Pri zasedenosti 10%, kar ustreza 200 posteljam na intenzivnem oddelku bodo od 15. septembra veljali naslednji ukrepi:

  • Poostritev kontrole veljavnih ukrepov
  • Hitri antigenski test bo veljaven le še 24 ur (po celotni državi, do sedaj je to veljalo že za mesto Dunaj)
  • Obvezno nošenje FFP2 mask, kjer je bilo do sedaj dovoljeno nošenje običajnih kirurških ali tekstilnih mask (živilske trgovine, javni promet)
  • Priporočilo nošenja FFP2 mask tudi v ostalih trgovinskih obratih – za necepljene bo nošenje FFR« mask obvezno (naključne kontrole bo izvajala policija)
  • PCT pravilo pri prireditvah nad 25 oseb (do sedaj je veljalo nad 100 oseb)

Druga stopnja: Pri zasedenosti 15%, kar ustreza 300 posteljam na intenzivnem oddelku, bo 7 dni po prekoračitvi meje veljalo:

  • Pravilo 2G (cepljen, prebolevnik) za nočno gastronomijo in podobno, za dogodke brez dodeljenih sedežev z več kot 500 osebami
  • HAT, ki se ga opravi doma, ne bo več veljal za 3G pravilo (PCT)

Tretja stopnja: Pri zasedenosti 20%, kar ustreza 400 posteljam na intenzivnem oddelku, bo 7 dni po prekoračitvi veljalo:

  • Vsepovsod, kjer je veljalo pravilo 3G bo možen vstop le še po pravilu 2G (cepljen, prebolevnik) ali pa PCR test

Testi zaenkrat ostajajo še brezplačni, vendar o tem tudi že potekajo diskusije.

V sredo so pred tiskovno konferenco poročali o 2200 novo okuženih v zadnjih 24 urah. Sedem dnevna incidenca tako presega številko 128. Trenutno je 645 okuženih na bolnišničnem zdravljenju, 180 jih leži na intenzivnih oddelkih.

Vstopni pogoji v Avstrijo ostajajo nespremenjeni.

Vir: Predstavništvo STO v Avstriji

Ostale novice

Prikaži vse novice

#VisitSaleska