OZN je 20.12. 2017 bil za slovensko čebelarstvo prav poseben dan. OZN je ta dan razglasila 20. maj za svetovni dan čebel. Čebelarska zveza Slovenije bo v okviru Usposabljanja v čebelarstvu za programsko leto 2024 izvedla in organizirala več tečajev za čebelarje začetnike.
Foto: Čebelarska zveza Slovenije
Generalna skupščina Organizacije združenih narodov (OZN) je na pobudo Slovenije v New Yorku soglasno sprejela resolucijo, s katero je 20. maj razglasila za svetovni dan čebel. Ta dan vsako leto svetovno javnost opomni na pomen čebel za celotno človeštvo ter poziva h konkretnim aktivnostim za njihovo ohranjanje. Prva obeležitev svetovnega dne čebel je potekala v Sloveniji, od 18. do 20. maja 2018.
Zavod z turizem Šaleške doline skupaj s Slovensko turistično organizacijo (STO) trajnostno zavezo postavlja v samo jedro svojih aktivnosti, tematiko čebel in čebelarskega turizma intenzivno vključuje v tržno-komunikacijske aktivnosti domačim in tujim javnostim. Šaleško dolino predstavlja kot destinacijo izjemnih naravnih danosti, katerega pomemben del so čebele.
Zgodba o edinstvenem čebelarskem turizmu v Sloveniji dodatno utrjuje prepoznavnost Slovenije kot trajnostne destinacije za 5-zvezdična doživetja.
Slovenija se je s čebelarstvom leta 2022 uvrstila tudi na Unescov seznam nesnovne dediščine. K temu je pomembno pripomogel tudi panj Antona Žnideršiča. Največji tovrstni panj naj bi kmalu postavili v Ilirski Bistrici.
Čebelarska zveza Slovenije bo v okviru Usposabljanja v čebelarstvu za programsko leto 2024 izvedla in organizirala več tečajev za čebelarje začetnike.
Povzeto po: slovenia.info