Okusi Šaleške
Opis projekta:
Projekt Okusi Šaleške se izvaja skladno s turistično strategijo območja kot tudi strategijo lokalnega razvoja. Osredotoča se na razvoj lokalne gastronomije ter povezovanje gastronomije in turizma. Glavni cilj je povečanje prepoznavnosti lokalnih kulinarični posebnosti ter sodelovanje z lokalnimi ponudniki.
Namen projekta je razvoj turističnega produkta Gastronomija, ki ga bomo s pomočjo izvajalcev razvili na ruralnem delu območja Velenja, Šoštanja in Šmartnega ob Paki. Zaradi mlade zgodovine kraja, bomo predhodno skozi Gastronomsko piramido identificirali lokalne, tradicionalne in avtentične jedi. S tem bomo prispevali k ohranjanju kulinarične dediščine in povečuje prepoznavnosti območja, kot privlačne gastronomske destinacije. Z vključitvijo lokalnih pridelovalcev, gostincev in društev, bomo spodbujali trajnostni razvoj ter povečali dodano vrednost lokalne ponudbe.
Cilji in rezultati projekta:
Izvedena bo analiza obstoječe ponudbe ter razvoj turističnega produkta. Izobraževalne delavnice za ponudnike bodo vključevale trajnostno gastronomijo. Izvedli bomo kreativne delavnice in vključili ranljive skupine (starostniki, ženske na podeželju in člani prostovoljnih društev). Projekt bo razvijal lokalno gastronomijo kot trajnostni turistični produkt, ki bo povezoval ponudnike in skupnosti ter ohranjal kulturno dediščino. Spodbujal bo gospodarsko rast, vključeval ranljive skupine in krepil prepoznavnost lokalnih virov. Prispeval bo k trajnostnemu razvoju območja z inovativnimi pristopi, izobraževanjem ter povezovanjem tradicije in sodobnih trendov v turizmu.
Projektno partnerstvo:
Zavod za turizem Šaleške doline (vodilni partner), Turistična zveza Velenje
Trajanje projekta:
marec 2025 – maj 2026
Naziv intervencije:
IRP 26
Viri financiranja: Projekt je sofinanciran iz sredstev Republike Slovenije in Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja, sredstva EKSRP v okviru LAS Zgornje Savinjske in Šaleške doline.
Spletna stran Evropske komisije, namenjene EKSRP.
Spletna stran Programa razvoja podeželja.
LEADER – Lokalni razvoj, ki ga vodi skupnost